Witaminy w kosmetyce – Część 1

Często słyszymy w mediach, czytamy w prasie informacje na temat witamin w kosmetyce. Niewątpliwie obecność tych substancji w produktach podnosi ich efektywność oraz pozytywne działania na naszą skórę. Jednak co to są witaminy? Jakich korzyści możemy się po nich spodziewać? Tego dowiedziecie się czytając poniższy artykuł.

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia czym są witaminy i jak ważną rolę spełniają w naszym organizmie.

Witaminy są to związki chemiczne, które są niezbędne dla normalnego przebiegu procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, a ich brak powoduje zaburzenia w jego funkcjonowaniu. Witaminy nie mogą być wytwarzane przez organizm, dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem,w suplementach lub kosmetykach.

Długotrwały brak określonej witaminy lub zespołu witamin powoduje awitaminozę, natomiast podawanie zbyt dużej ilości witamin prowadzi do hiperwitaminozy. Substancję, które organizm przekształca w witaminy, to prowitaminy. Dlatego tak ważne jest, aby umiejętne dopierać preparaty oraz kosmetyki, które zawierają w swoim składzie witaminy.

Witamin w kosmetykach używano „od zawsze”, jednak dopiero teraz naukowcy odkryli jak istotną rolę odgrywają one w naszym organizmie. Jednak żeby rzeczywiście odczuć dobroczynne działanie witamin, muszą one być w odpowiednim stężeniu i takiej postaci, która pozwoli im wniknąć w naskórek.

Dzisiaj przybliżymy Wam działanie dwóch witamin w kosmetykach z grupy hydrofobowych czyli rozpuszczalnych w lipidowych błonach komórkowych (tłuszczach), a nierozpuszczalnych w wodzie oraz to, jak ich działanie wpływa na naszą skórę.

 

Witamina A przyśpiesza odnowę

 

Witamina AWitamina A najczęściej występuje w postaci retinolu i jego pochodnych. Jej odpowiedni poziom w naszym organizmie pozytywnie wpływa na produkcję hormonów, a wiemy że prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej pozytywnie wpływa na wygląd naszej skóry.

Witamina A uczestnicy w syntezie kolagenu i elastyny, dzięki czemu poprawia jędrność i elastyczność skóry, w efekcie redukuje drobne zmarszczki. Ma działa detoksykacyjne, wskutek tego redukuje wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia.

Witamina A ma wpływa również na procesy keratynizacji naskórka – pobudzając odnowę jego wierzchnich warstw, powoduje pogrubienie naskórka. Doskonale sprawdza się w redukcji przebarwień skóry i dodatkowo odblokowuje zamknięte pory.

Kosmetyki z witaminą A przeważnie powinniśmy stosować do cery dojrzałej, zmęczonej, ze skłonnościami do trądziku. Zażywając kąpieli słonecznych powinniśmy szczególnie uważać, gdyż witamina A uwrażliwia skórę na promienie UV, dlatego mogą występować przebarwienia. Zalecane jest, aby kosmetyki z witaminą stosować na noc.

 

Witamina D przyjaciel kości

 

Witamina DWitamina D ze względu na duże prawdopodobieństwo wystąpienia hiperwitaminozy rzadko stosowana jest w kosmetykach. Jednak jej śladową ilość możemy znaleźć w kremach odchudzających, preparatach przeciwko łysieniu, paradontozie, łamliwości paznokci, łojotokowi.

Jest ona potrzebna nam do utrzymania prawidłowej kondycji włosów i paznokci, dodatkowo jej właściwości mają korzystny wpływ na nasze zęby. Dzięki tej witaminie możemy uniknąć paradontozy.

Naturalnym źródłem witaminy D jest nasze słońce. Statystycznie w ciągu roku mamy w Polsce tylko 65 dni słonecznych, więc starajmy się z tego korzystać i naładujmy naszą skórę dobrym bateriami.

 

 

 

Przeczytaj również: