Witaminy w kosmetyce – Część 4

Dzisiaj już ostatnia część artykułów z serii: „Witaminy w kosmetyce”. Mam nadzieję, że informacje, które Wam przekazywałam wykorzystanie, podczas buszowania po sklepach w poszukiwaniu odpowiedniego kosmetyku. Mam nadzieję, że od teraz nie będziecie kierowali się tylko ceną, ale także jakością kosmetyku, który chcecie kupić  w drogerii czy u konsultantów. W ostatniej części zamieściłam dalsze informacje na temat witamin z grupy B, a także witaminę, która jak wiadomo, nie od dzisiaj, ma bardzo pozytywny wpływ na cały nasz organizm.

 

Witaminy z grupy B

Witamina B

Głównym działaniem witaminy B jest łagodzenie podrażnień, oparzeń czy problemów skórnych. Jednak każda z rodziny witaminy z grupy B ma inne działania na nasz organizm i skórę. Dlatego o jej zaletach możemy mówić rozpatrując każdą z nich z osobna.

 

Witamina B6 – regeneruję i odżywia skórę

Witamina B6 inaczej pirydoksyna, adermina. Jest odporna na działanie temperatury i utlenianie, podatna na działanie promieniowania UV. Witamina B6 najsilniejsze działanie wykazuje pirydoksal zaangażowany w przemianę aminokwasów i kwasów tłuszczowych oraz metabolizm komórek skóry. Według nie w pełni potwierdzonych danych witamina B6 opóźnia procesy starzenia, ułatwia odchudzanie, zapobiega próchnicy zębów. Witamina B6 dodawana jest w formie palmitynianu pirydoksyny w kremach odżywczych, regenerujących i przeciwzmarszczkowych. Dodatkowo jest wykorzystywana w leczeniu trądziku.

 

Witamina B7 – witamina H, biotyna

Witamina B7 wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry oraz włosów. Bierze udział w syntezie kreatyny i substancji spajających komórki rogowe skóry, włosów i paznokci, hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz reguluje gospodarkę lipidową skóry.

Niedobór witaminy B7 w naszym organizmie może prowadzić do łuszczycowych zmian skórnych na dłoniach, nogach i ramionach. Dodatkowo może dojść do wysuszenia i przebarwień skórnych oraz błon śluzowych,suchości, łuszczenie się skóry, siwienia, przetłuszczania i wypadania włosów i łamliwości paznokci.

Witaminę B7 zajdziesz w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów np. emulsje, odżywki. W przypadku trądziku, czyraczności łysienia, łamliwości paznokci, biotynę przyjmuje się wewnętrznie (10-15 mg), razem z witaminą A i w liposomach do usuwania depigmentacji skóry i nawilżania.

 

Witamina B9 – witamina M, kwas foliowy

Witamina B9 opóźnia wystąpienie siwizny oraz wpływa na zdrowy wygląd skóry. Badania wykazały, że kwas foliowy ułatwia wzrost i przedłuża życie zarówno młodym, jak i starszym komórkom, a także komórkom, które żyją w ekstremalnych warunkach. Witaminę B9 znajdziesz w kremach i maseczkach regenerujących, przeciwzmarszczkowych i poprawiających koloryt skóry.

 

Witamina B15

Witamina B15 ułatwia walkę z cellulitem, przyspiesza syntezę włókien i macierzy skóry właściwej, jest silnym antyoksydantem, ma działanie antyalergiczne, stosuje się ją do leczenia trądziku, wyprysków, piodermii.

 

Witamina C odświeża i ujędrnia

Witamina CWitamina C, inaczej kwas askorbinowy – jej pozytywne działanie na nasza skórę jest bardzo szerokie. Począwszy od tego, że współdziała w biosyntezie kolagenu oraz elastyny. Ma ogromną zdolność do neutralizacji wolnych rodników tlenowych. Pomaga leczyć trądzik, działa lekko złuszczająco i rozjaśniająco.

Kosmetyki dla cery dojrzałej i zmęczonej, które zawierają witaminę C, poprawiają jej sprężystość i jędrność. Kosmetyki z witaminą C odżywiają i odświeżają skórę, poprawiają i wyrównują jej koloryt. Szampony i odżywki z jej dodatkiem chronią włosy przed szybkim przetłuszczaniem się.

Najlepsze efekty w pielęgnacji skóry przynoszą kosmetyki, w których witamina C występuje w stężeniu 15 proc. Wadą witaminy C jest jej duża niestabilność i wrażliwość na światło i tlen. Dlatego kosmetyki, w których się ona znajduje, powinny być szczelnie zamykane i przechowywane w ciemnym miejscu.

 

 

Przeczytaj również: