PoradyUroda

Jak pielęgnować cerę wrażliwą?

Na szczególną uwagę zasługuje cera wrażliwa, gdyż jest ona najdelikatniejszym rodzajem cery, jaką może posiadać człowiek. Charakteryzuje się zwiększona podatnością na działanie czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenie środowiska, zimno, gorąco, watr, mróz, różnice temperatur, środki chemiczne, a nawet kosmetyki i woda. Wyróżnia się skórę wrażliwą nabytą lub uwarunkowaną genetycznie.

Charakterystyka cery wrażliwej

Cera wrażliwa często występuje u kobiet, których reakcje skórne zależą od cyklu miesiączkowego i stanu emocjonalnego. Jest bardzo trudna w pielęgnacji i bardzo często występuje z cerą suchą, alergiczną i płytko unaczynioną. Może pojawić się uczucie pieczenia, mrowienia, ściągnięcia, świądu, który nasila się po myciu wodą lub po zastosowaniu niektórych kosmetyków.

Ten rodzaj cery spotyka się co raz częściej. Wiąże się przede wszystkim z zanieczyszczeniem środowiska naturalnego i z nieodpowiednią pielęgnacją, ze stosowaniem kosmetyków o wysokim stopniu aktywności, często niewłaściwych dla danego typu cery i wieku.

Ogromny wpływ na uwrażliwienie ma nadmierna ilość promieniowania ultrafioletowego, nie tylko naturalnego, lecz także sztucznego (solaria) przegrzanie, suchość pomieszczeń i stres. Spośród czynników środowiska naturalnego nie tylko toksyny mają negatywny wpływ na cerę. Są to również zanieczyszczenia pyłem i kurzem, oddziaływanie włókien sztucznych na skórę, niewłaściwe odżywianie oraz braku ruchu.

Istnieje kilka rodzajów skóry wrażliwej, ponieważ każdy typ cery może cechować się nadwrażliwością. W związku z tym wyróżnia się skórę:

  • nadwrażliwą tłustą – bardzo rzadko spotykana,
  • nadwrażliwą suchą – występuje dość często,
  • nadwrażliwą naczynkową – najczęściej spotykana.

Jak pielęgnować cerę wrażliwą?

Podczas pielęgnacji cery wrażliwej należy unikać silnie pieniących się środków, zastępując je śmietanką kosmetyczną i lotionami oczyszczającymi. Do twarzy wybieraj podkład w kremie lub sypki. Jeśli chcesz używać podkładu w płynie, upewnij się, czy został on sporządzony na bazie oleju silikonowego. Zaleca się stosowanie kosmetyków o sprawdzonej tolerancji, pozbawionych konserwantów, SLS i SLES, syntetycznych silikonów, produktów naftowych oraz syntetycznych barwników. Warto też wiedzieć, że kosmetyki zawierające substancje powodujące remobilizację metali ciężkich sprawiają, że zamiast dbać o nasza skórę, skutecznie ją niszczymy.

Nadwrażliwością charakteryzuje się również cera naczynkową. Ten problem kosmetyczny może nasilać się z czasem. Skóra naczynkowa jest szczególnie podatna na podrażnienia spowodowane czynnikami atmosferycznymi, produktami kosmetycznymi, a także substancjami spożywczymi.

Podrażnienia i inne niepowołane reakcje skóry mogą być spowodowane stosowaniem środków kortykosteroidowych – przede wszystkim tych do twarzy. Preparaty te często używane są do łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry, trądziku różowatego lub łuszczycy. Co więcej, częstą przyczyną nadwrażliwości skóry jest używanie preparatów zawierających alkohol, retinol, a także środków na trądzik na bazie kwasu azelainowego, nadtlenku benzoilu lub antybiotyków.

Kąpiele słoneczne powinny być umiarkowane, konieczne jest używanie kremów z filtrem słonecznym. Rodzaj filtra dobiera się w zależności od tolerancji skóry. Okres letni wiąże się także z braniem kąpieli w basenie czy otwartych akwenach. Po kąpieli należy starannie opłukać ciało pod prysznicem i osuszyć je ręcznikiem oraz użyć kremu lub olejku pielęgnacyjnego dobranego do rodzaju skóry. Co trzy miesiące wyrzucaj dotychczas używane kosmetyki i kupuj nowe. Konsekwentna ochrona skóry i delikatna pielęgnacja od wczesnej młodości bardzo dobrymi i odpowiednio dobranymi preparatami gwarantują skuteczne zapobieganie przedwczesnemu starzeniu się skóry, zwłaszcza wrażliwej.