PoradyUroda

Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Masz cerę naczynkową? Dowiedz się więc koniecznie jak o nią prawidłowo dbać, jakich składników unikać w kosmetykach przeznaczonych do jej pielęgnacji, a jakie substancje warto, by się znalazły w używanych przez Ciebie kosmetykach do pielęgnacji skóry naczynkowej. Dowiedz się również, co wpływa korzystnie, a co szkodzi przy cerze naczynkowej.

Cera naczynkowa – podstawy

Skórę naczynkową podczas pielęgnacji należy traktować jako nadzwyczaj wrażliwą. Bardzo często reaguje ona bowiem długotrwałym rumieniem, czasami opuchlizną, pieczeniem lub swędzeniem. Istotne jest również obserwowanie, po jakich produktach dochodzi do pojawienia się rumienia na twarzy. Przy cerze naczynkowej nasza dieta powinna być bogata w owoce i warzywa.

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej, szczególnie u młodych kobiet, może doprowadzić do rozwijania się i pękania naczynek. Kobiety stosujące doustną antykoncepcje powinny poinformować o tym swojego ginekologa, aby wybrał wówczas środek o niskiej dawce estrogenu.

Kosmetyki do cery naczynkowej

Kosmetyki zawierające w swym składzie kwasy AHA, alkohol, peelingi ziarniste słońce, solarium, sauna, suszarki do włosów, niekorzystne warunki atmosferyczne (mróz, wiatr, wilgoć, słońce) lub wychodzenie z rozgrzanego mieszkania na mróz, lub odwrotnie, mogą sprzyjać rozszerzaniu się naczyń krwionośnych.

Stosowanie odpowiednich kremów, które zawierają wyciągi z ziół wpływają na poprawę przepływu krwi w tkankach, dzięki czemu komórki są lepiej odżywione. Systematyczne stosowanie tych preparatów przyczynia się do regulacji obiegu krwi, a jednocześnie do wzmocnienia ścianek naczyń krwionośnych.

Do codziennego demakijażu cery naczynkowej stosujemy środki łagodne, przeznaczone do tego typu skóry. Unikamy natomiast preparatów silnie pieniące się, ponieważ wysuszają one skórę. Stosujemy mleczko kosmetyczne i tonik. Unikamy mydeł zapachowych i barwionych. Dwa razy w miesiącu możemy wykonać peeling enzymatyczny, w żadnym wypadku nie mechaniczny! Wycierając buzie, robimy to delikatnie, przykładając ręcznik do twarzy.

Ważną rzeczą w pielęgnacji cery wrażliwej jest ochrona jej przed czynnikami atmosferycznymi. Stosowanie odpowiednich kremów, które chronią przed mrozem, nagłymi zmianami temperatury, promieniami UV jest niezwykle istotna. Unikajmy kosmetyków silnie ściągających, preparatów zawierających w swym składzie alkohol, mentol, mięte pieprzową albo olejek eukaliptusowy.

Pamiętaj! Nieprawidłowa pielęgnacja, źle dobrane kosmetyki mogą nasilać objawy występujące przy cerze naczynkowej.

Co powinny zawierać kosmetyki do cery naczynkowej

Mając cerę naczyniową i sięgając po kosmetyki warto zwrócić uwagę, aby w ich składzie znalazły się:

  • witamina C i K
  • związki krzemu
  • oczar wirginijski (Hamamelis viriniana) działa kojąco na skórę naczyniową
  • algi morskie – zawierają witaminy, makro- i mikroelementy, wzmacniają, nawilżają, łagodzą podrażnienia, uspokajają
  • miłorząb japoński (Ginkgo biloba) – uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza kruchość naczynek, poprawia krążenie drobnych naczyń krwionośnych
  • krwawnik – zawiera witaminę C, łagodzi stany zapalne
  • arnika górska – wzmacnia ściany naczyń włosowatych, zmniejsza obrzęki i bolesność
  • kasztanowiec zwyczajny – uelastycznia, uszczelnia i wzmacnia naczynka
  • nagietek – zmniejsza kruchość naczyń włosowatych, działanie przeciwzapalne

Częstymi składnikami preparatów do cer naczyniowych są olejki eteryczne. Olejki wzmacniające naczynka, zapobiegające pękaniu, łagodzące i uspokajające, kojące – to olejek cyprysowy, neroli, sandałowy, różany, melisy lekarskiej oraz szałwii.

Cera naczynkowa okiem fachowca

Polecamy Wam również krótki, ciekawy film dotyczący cery naczynkowej.