Zdrowie

Sport i aktywność fizyczna – sprawdzony sposób na zdrowie

Sport jak i każda forma aktywności fizycznej odgrywa w naszym życiu ważną rolę. Ma on przede wszystkim duże walory zdrowotne. Trening i współzawodnictwo niosą bowiem za sobą duże zmiany w naszym organizmie. I są to zmiany o wiele głębsze niż te, które zauważają nasi bliscy czy kibice, jeśli sport uprawiamy zawodowo.

Dla naszego zdrowia największe korzyści daje aktywności wymagająca wyrabiania wytrzymałości, czyli ta, gdzie przeważa wysiłek o charakterze tlenowym. Zaliczamy do niej między innymi bieganie, jazdę na rowerze, pływanie na długich dystansach, wiosłowanie czy narciarstwo biegowe. Jednak także aktywność fizyczna, gdzie przeważa wysiłek o charakterze mieszanym, czyli wytrzymałościowy i siłowy, jest dla naszego organizmu korzystny. Takie mieszane elementy wysiłku składają się bowiem na proces treningowy w większości dyscyplin sportowych.

Aktywność fizyczna – co to właściwie jest

Pod pojęciem aktywności fizycznej rozumiemy każdy rodzaj ruchu wykonywany – świadomie lub nieświadomie – przez człowieka. Zaliczamy do niej zarówno aktywność ruchową związaną z codziennym życiem, jak i tą zaplanowaną wykonywaną systematycznie.

Na co dzień warto zwrócić uwagę choćby na to jak się przemieszczasz, jaki charakter ma Twoja praca i jak spędzasz wolny czas. Dojeżdżasz do pracy samochodem? Zamiast podjeżdżać pod same drzwi zaparkuj nieco dalej i dotrzyj na własnych nogach. Zamiast z windy korzystaj ze schodów, a w czasie przerwy przespaceruj się trochę.

Spotykając się ze znajomymi zamiast tylko siedzieć przy stole możecie choćby potańczyć. W weekend możesz umówić się na dyskotekę, wybrać na wycieczkę w góry, wybrać się narty czy wyskoczyć na rower lub rolki. Także planując urlop warto połączyć przebywanie w ładnej okolicy z aktywnością ruchową. Nawet na wakacjach z all inclusive da się o to zrobić. Unikaj zaś siedzenia przed telewizorem czy komputerem.

Sport pomaga w zachowaniu zdrowia

Systematyczny wysiłek fizyczny, co potwierdzono w wielu badaniach, pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Pomaga również zapobiegać wielu chorobom – w tym chorobom przewlekłym – oraz wspomaga ich leczenie. Jeśli więc Twój organizm charakteryzuje się dobrym stanem zdrowia, to warto o ten stan zadbać. Poznasz to choćby po tym, że nie będziesz mieć objawów klinicznych żadnej choroby.

I właśnie jedną z takich dróg jest systematyczny wysiłek fizyczny! Pozwala on zarówno umacniać dobry stan zdrowia jak i chronić bądź oddalać pojawienie się wielu chorób. W szczególności dotyczy to chorób układu krążenia i chorób metabolicznych. Wysiłek fizyczny ma szczególnie ważne znaczenie dla profilaktyki choroby niedokrwiennej serca (z zawałem serca włącznie), nadciśnienia tętniczego, otyłości, cukrzycy, zaburzeń lipidowych (zaburzenia stężenia we krwi cholesterolu, trójglicerydów), osteoporozy czy chorób zwyrodnieniowych narządu ruchu.

Kobiety biegające w lesie
Bieganie to jedna z najprostszych i najtańszych form aktywności fizycznej

Ile czasu przeznaczać na sport?

Większości z nas wyraz „sport” kojarzy się od razu ze sportem wyczynowym. Aby być zdrowy nie musisz jednak ćwiczyć tak, aby dostać się na olimpiadę. Mówiąc o uprawianiu sportu chodzi o systematyczną aktywność ruchową, nazywaną często aktywnością rekreacyjną. Chodzi tu przede wszystkim o aktywność ruchową podejmowaną w większość dni tygodnia, czyli powyżej 5 razy w tygodniu. Są to ogólnoświatowe zalecenia w tym zakresie.

Przyjmuje się, że w ciągu dnia czas takiej aktywności zwanej „jednostką treningową” powinien wynosić od 20 do 40 minut. Oczywiście ćwiczenia możesz kumulować w czasie jednego dnia. Należy jednak pamiętać, by Twój najkrótszy trening trwał wtedy co najmniej 10 minut.

W ćwiczeniach dla zdrowia przeważają elementy treningu aerobowego, połączonego z ćwiczeniami oporowymi. Intensywność zajęć powinna być umiarkowana. Jeśli jesteś osobą, która miała przerwę w treningach i wiele lat prowadziła siedzący tryb życia, to progresja zajęć powinna być bardzo powolna. Warto też, zanim zaczniesz systematycznie ćwiczyć, wybrać się wcześniej do lekarza. Zrobienie podstawowych badań i odpowiedzenie na kilka pytań pomoże bezpiecznie uprawiać sport.

Wiele korzyści

Sport i każda aktywność fizyczna, oprócz bezpośrednich i pośrednich korzyści w stosunku do Twojego „fizycznego” zdrowia, wpływa pozytywnie na cały Twój organizm. Poprawia choćby psychikę. Dzięki uwalnianym podczas treningu endorfinom czujemy się bardziej szczęśliwi, bardziej zadowoleni z życia. W dodatku stan ten trwa nawet kilka godzin po zakończonym wysiłku. Sport sprzyja też obniżaniu stanów lękowych i u niektórych osób redukuje również stany depresyjne.

Sport to także świetny sposób na oczyszczenie Twojego organizm z toksyn. I nie ma tu znaczenia, czy są to toksyny wytwarzane przez nasz organizm, czy te dostarczane z zewnątrz. Systematyczna aktywność sprzyja między innymi szybszemu usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Dzieje się to w różny sposób, jak choćby poprzez zintensyfikowanie ruchów perystaltycznych jelit, co sprzyja ich systematycznemu opróżnianiu.

Systematyczna aktywność ruchowa uczy też samodyscypliny, walki ze swoimi słabościami oraz dbałości o własne zdrowie. Często, wraz z rozpoczęciem treningów, zmianie ulega Twój sposób odżywiania. W odstawkę idą też używki, takie jak alkohol, papierosy czy środki pobudzające. Dlatego już wiesz, dlaczego mówi się, że sport to zdrowie.