PoradyUroda

Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

W miarę upływu lat nasza cera pogarsza się, skóra traci jędrność i elastyczność, następuje jej zwiotczenie, pojawiają się i pogłębiają zmarszczki. Proces starzenia jest nieunikniony, ale przy obecnym rozwoju medycyny i wiedzy z zakresu kosmetologii może być opóźniany, kontrolowany i regulowany.

Odpowiednie pielęgnowanie skóry dojrzałej może przynieść świetne efekty – piękny i młody wygląd. Choć klasyczny podział cery dokonywany jest ze względu na typ, a nie wiek, to jednak można wymienić charakterystyczne cechy skóry dojrzałej, co pozwala ją zakwalifikować jako osobny rodzaj.

Cechy charakteryzujące cerę dojrzałą

Zmiany następują we wszystkich trzech warstwach skóry: naskórku, skórze właściwej i tkance podskórnej. Na powierzchni naskórka znajduje się ochronna warstwa: płaszcz lipidowy. Jest on ważny dla zachowania właściwego nawodnienia warstwy rogowej naskórka, nadającymi jej odpowiednią elastyczność.

Naskórek zapobiega uszkodzeniom i utracie wilgoci, chroni przed promieniami słonecznymi, brudem i bakteriami oraz pomaga regulować temperaturę ciała. Proces starzenia się jednak powoduje odwodnienie z powodu zmian biochemicznych w warstwie rogowej i zmniejszonej zdolności hamowania utraty wody. W skórze właściwej znajdują się włókna kolagenowe, które odpowiadają za elastyczność skóry. Ubytek kolagenu w trakcie starzenia się skóry powoduje powstawanie zmarszczek.

Ponadto, skóra staje się cieńsza, mniej odporna. Wraz z upływem czasu zanikowi ulega tkanka podskórna, przyczynia się to do pogłębienia zmarszczek i utraty wiotkości skóry. Już około 30-go roku życia można zauważyć drobne zmarszczki w okolicach oczu i ust, a także opadanie górnych powiek. Dziesięć lat później zmarszczki są już bardziej zauważalne, pojawiają się też na czole i między brwiami, uwidaczniają się kurze łapki i bruzdy nad górną wargą.

W wieku około pięćdziesięciu lat wyraźne stają się zmarszczki wokół ust i na szyi, w okresie menopauzalnym skóra staje się sucha, atroficzna, wiotka. Upływ czasu pogłębia te zmiany. Osoby ze skórą dojrzałą mają najczęściej cerę suchą lub mieszaną.

Proces starzenia się skóry możemy przyspieszyć poprzez częste korzystanie z solarium i opalanie się. Niewłaściwa dieta, palenie papierosów, odwodnienie, czynniki środowiskowe, również mają wpływ na powstawanie zmarszczek na naszej twarzy. A jeżeli dodamy do tego niewłaściwą pielęgnacje skóry i niekontrolowaną mimikę twarzy to mamy gotowy przepis na zmarszczki.

Aby zachować młody wygląd należy zadbać o siebie. Prowadzić zdrowy styl życia– odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, unikanie szkodliwych używek i stresu,właściwa suplementacja, rzucenie palenia: oto główne elementy wpływające na młody wygląd.

Jak pielęgnować cerę dojrzałą?

Do pielęgnacji skóry dojrzałej poleca się kosmetyki intensywnie nawilżające, zawierające ceramidy, witaminy A, C, E oraz związki tłuszczowe, które umożliwiają odbudowę naturalnego płaszcza lipidowego. Masło Shea jest bogate w pożyteczne kwasy tłuszczowe, które odnawiają komórki i wygładzają naskórek. Doskonale także nawilża oraz odżywia skórę. Chroni ją zarówno przed działaniem promieni słonecznych jak i przedwczesnym starzeniem się. Przywraca ładny i zdrowy koloryt skóry. Do codziennych kąpieli warto używać emulsji nie zawierających mydła.

Trzeba również uważać na wszelkie czynniki podrażniające – sole do kąpieli, perfumy, ubrania z materiałów syntetycznych, wodę chlorowaną. Duży wpływ na wygląd skóry mają hormony. U kobiet, które w okresie menopauzalnym poddają się hormonalnej terapii zastępczej, odnotowuje się poprawę stanu skóry. Pomocne okazują się też fitohormony – wykazują właściwości antyutleniające, przyczyniają się do utrzymania prawidłowego nawilżenia. Wśród tworów natury, które pomogą w regeneracji skory dojrzalej znajdują się: skrzyp, aloes, algi morskie, miłorząb, wiesiołek, morszczyn, pokrzywa, lucerna.

Ważna jest również pielęgnacja skóry wokół oczu, która starzeje się najszybciej. Krem pod oczy należy stosować na dzień i na noc, systematycznie. Krem pod oczy powinien być dość bogaty, „ciężki”, powinien dawać poczucie komfortu, takie zadanie spełniają zawarte w nich olejki np. arganowy, migdałowy.

Ponadto salony kosmetyczne wykonują serie zabiegów z kwasami owocowymi np. kwas migdałowy o stężeniu 40% o działaniu nawilżającym, wygładzającym i korygującym zmarszczki.

Zadbaj o szyję!

Szyja ma zawsze mało wilgoci i jest uboga w substancje natłuszczające. Dlatego podczas codziennej pielęgnacji twarzy oczyszczaj i nakładaj krem również na szyję. Pamiętaj, aby kosmetyk wklepywać, a nie wcierać (gdyż wtedy rozciągamy skórę jeszcze bardziej!).

Możesz zafundować sobie okłady z oleju. Podgrzej na parze olej sezamowy, migdałowy lub z jojoby, zaaplikuj go na szyję. Następnie nałóż grubą warstwę waty, owiń ją ręcznikiem i odczekaj 30 minut. Po zakończeniu zabiegu resztki oleju wklep.

Suplementacja a pielęgnacja skóry

Pamiętajmy, że dbanie o nasza skórę to nie tylko stosowanie dobrze dobranych kremów, ale także pielęgnacja jej od środka. Dostarczenie jej odpowiednich witamin i minerałów bardzo korzystnie wpłynie na jej wygląd. Odpowiednia suplementacja przyspieszy proces odnowy naszej skóry, a my szybciej zauważymy efekty jej pielęgnacji.

Minerały:

  • Pierwiastki, na które jest największe zapotrzebowanie to wapń i magnez. Wapń sprawia, że cera dojrzała szybciej się regeneruje, a jej naskórek szybciej się zagęszcza. Poza tym wapń odpowiada za umacnianie spoistości komórek i za wzmacnianie tkanki podskórnej. Ponadto zapobiega wysuszaniu skóry i jej zbytniej wrażliwości.
  • Magnez to pierwiastek, który dostarcza skórze energii. Pomaga w pracy ponad 300 enzymom komórkowym, aktywuje je i pobudza. Magnez uczestniczy w przemianie węglowodanowo-tłuszczowej.

Witaminy:

  • Witamina B9 uczestniczy w regeneracji komórek i opóźnia starzenie się skóry.
  • Witamina A pobudza komórki skóry do odnowy oraz odpowiada za powstawanie nowych naczyń krwionośnych. Ponadto wspomaga likwidowanie wolnych rodników.
  • Witamina E nawilża skórę i chroni ją przed utratą wody.
  • Witamina C przyspiesza produkcje kolagenu.

W stronę natury

Większość składników do pielęgnacji cery dojrzałej znajdziesz w dedykowanych temu celowi kosmetykach. Polecamy sięgać zwłaszcza po te BIO, bo zawarte w nich naturalne składniki oraz ekstrakty ziołowe pozwolą na utrzymanie Twojej cery zawsze pięknej i młodej. Takim idealnym produktem, który jest dostosowany właśnie co cery dojrzałej, jest serum ze złotem koloidalnym AkuGold. Pamiętaj, że zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni prowadzić codzienną, regularną pielęgnację skóry dla lepszego samopoczucia i wyglądu.