CiekawostkiZdrowie

Izotniczne witaminy i minerały – Dlaczego warto je stosować?

Suplementy, zwłaszcza te dostarczające nam witaminy oraz składniki mineralne, możemy kupić w różnej postaci. Dostępne są na rynku preparaty w formie syropów oraz bardzo popularne ze względu na sposób użycia kapsułka oraz tabletkach. Czy wiesz jednak która z tych form jest jest najbardziej skuteczna i dlaczego?

Ze względu na coraz częstsze sięganie po suplementy, co w obecnych czasach jest wręcz koniecznością, zdecydowaliśmy się poszerzyć Twoją wiedzę w tym zakresie. Poniżej przedstawiamy, zamieszczoną na stronie firmy Akuna, rozszerzoną wersję rewelacyjnego tekstu autorstwa autorytetu w dziedzinie zdrowotnej profilaktyki Jerzego Maslanky, dotyczącego izotonicznej formy witamin i minerałów.

Czym są izotoniczne witaminy i minerały?

Forma izotoniczna oznacza tyle, co koncentracja witamin i minerałów w wodnym roztworze w takiej samej postaci, jak w ustrojowych płynach organizmu (np. krwi, ślinie czy łzach). I jest to jeden z powodów, dla których witaminy i minerały w takiej postaci są lepiej absorbowane (wchłaniane) niż te same witaminy i minerały w formie stałej (tabletki, kapsułki).

Absorpcja, czyli wchłanialność witamin i minerałów

Stopień absorpcji witamin i minerałów oraz ziół w formie izotonicznej wynosi nawet do 98%. Wchłanialność suplementów diety w formie stałej to tylko 5% do 18%. Tę ważną informację podaje amerykańskim lekarzom, opracowany z myślą o nich, przewodnik po lekach Physician`s Desk Reference (1996).

A więc postać izotoniczna przyswaja się nie tylko lepiej, ale też szybciej i łatwiej zważywszy, że stałe formy suplementacji niekiedy wymagają nawet kilku lub kilkunastu godzin do ich absorpcji, podczas gdy te izotoniczne absorbowane są już w kilka minut po ich spożyciu. Jest to spowodowane tym, że w przypadku formy izotonicznej proces wchłaniania rozpoczyna się w momencie trafienia do przewodu pokarmowego, czyli w jamie ustnej.

Wchłanianie izotonicznych witamin i minerałów
Wchłanialność izotonicznych witamin i minerałów

Substancje dodatkowe w suplementach w formie stałej

Pomijając kwestię toksyczności substancji, jaka w wielu przypadkach towarzyszy formom stałym (np. kolor, aspartamina, sztuczne substancje smakowe), wspomnieć wypada o dodatkowym składniku, jakim jest stearynian magnezu.

Stearynian magnezu nie jest to, jak wielu osobom może się wydawać, magnez, ale podobna do talku substancja stosowana w produkcji suplementów w formie stałej, mająca na celu związanie substancji aktywnych. Problem w tym, że substancja ta ogranicza wchłanianie składników aktywnych poprzez fakt tworzenia „filmu” na ścianach jelita cienkiego, czyli dokładnie tam, gdzie nastąpić powinna ich asymilacja.

Przewagą natomiast formy stałej nad izotoniczną jest cena: zazwyczaj jest tańsza. Jednak biorąc pod uwagę stopień absorpcji obu, warto wziąć kalkulator do ręki i wszystko sobie dokładnie przeliczyć…

Jest jeszcze jedna rzecz, o której wspomnieć należy. Formy stałe i skondensowane nie mają zazwyczaj już miejsca na słodką formę węglowodanu, jak ma to zwykle miejsce w formie izotonicznej. Nie jest to bez znaczenia skoro wiadomym jest, że cukier potrafi zastymulować system trawienny na tyle, aby podwyższyć absorpcję składników proponowanych w formie izotonicznej.