Uroda

Witaminy w kosmetyce – Część 4

Często możesz usłyszeć w mediach lub przeczytać w prasie informacje na temat witamin, które zawiera dany kosmetyk. Niewątpliwie obecność tych substancji w produktach kosmetycznych podnosi ich efektywność oraz pozytywne działania na naszą skórę. Czy jednak wiesz jakich korzyści dla swojej skóry możesz spodziewać się po konkretnej witaminie? Tego właśnie się dowiesz czytając ten artykuł.

To już ostatnia część artykułów z serii: „Witaminy w kosmetyce” (linki do pozostałych części znajdziesz na końcu artykułu). Mamy nadzieję, że informacje, które w nich przekazaliśmy, wykorzystasz podczas buszowania po sklepach w poszukiwaniu odpowiedniego kosmetyku. Mamy nadzieję, że od teraz nie będziesz kierowała się tylko ceną, ale także jakością kosmetyku, który chcecie kupić w drogerii czy u konsultantów. W ostatniej części zamieściliśmy dalsze informacje na temat witamin z grupy B, a także witaminę, która jak wiadomo, nie od dzisiaj, ma bardzo pozytywny wpływ na cały nasz organizm, czyli opis właściwości witaminy C.

Witaminy z grupy B

Głównym działaniem witamin z grupy B jest łagodzenie podrażnień, oparzeń czy problemów skórnych. Jednak każda z rodziny witamin z grupy B ma inne działania na Twój organizm i skórę. Dlatego o ich zaletach należy mówić rozpatrując każdą z nich z osobna.

Witamina B6 – regeneruję i odżywia skórę

Witamina B6 inaczej pirydoksyna, adermina. Jest odporna na działanie temperatury i utlenianie, podatna na działanie promieniowania UV. Witamina B6 najsilniejsze działanie wykazuje pirydoksal zaangażowany w przemianę aminokwasów i kwasów tłuszczowych oraz metabolizm komórek skóry. Według nie w pełni potwierdzonych danych witamina B6 opóźnia procesy starzenia, ułatwia odchudzanie, zapobiega próchnicy zębów. Witamina B6 dodawana jest w formie palmitynianu pirydoksyny w kremach odżywczych, regenerujących i przeciwzmarszczkowych. Dodatkowo jest wykorzystywana w leczeniu trądziku.

Witamina B7 – witamina H, biotyna

Witamina B7 wpływa na właściwe funkcjonowanie skóry oraz włosów. Bierze udział w syntezie kreatyny i substancji spajających komórki rogowe skóry, włosów i paznokci, hamuje aktywność gruczołów łojowych oraz reguluje gospodarkę lipidową skóry.

Niedobór witaminy B7 w naszym organizmie może prowadzić do łuszczycowych zmian skórnych na dłoniach, nogach i ramionach. Dodatkowo może dojść do wysuszenia i przebarwień skórnych oraz błon śluzowych,suchości, łuszczenie się skóry, siwienia, przetłuszczania i wypadania włosów i łamliwości paznokci.

Witaminę B7 zajdziesz w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów np. emulsje, odżywki. W przypadku trądziku, czyraczności łysienia, łamliwości paznokci, biotynę przyjmuje się wewnętrznie (10-15 mg), razem z witaminą A i w liposomach do usuwania depigmentacji skóry i nawilżania.

Witamina B9 – witamina M, kwas foliowy

Witamina B9 opóźnia wystąpienie siwizny oraz wpływa na zdrowy wygląd skóry. Badania wykazały, że kwas foliowy ułatwia wzrost i przedłuża życie zarówno młodym, jak i starszym komórkom, a także komórkom, które żyją w ekstremalnych warunkach. Witaminę B9 znajdziesz w kremach i maseczkach regenerujących, przeciwzmarszczkowych i poprawiających koloryt skóry.

Witamina B15

Witamina B15 ułatwia walkę z cellulitem, przyspiesza syntezę włókien i macierzy skóry właściwej, jest silnym antyoksydantem, ma działanie antyalergiczne, stosuje się ją do leczenia trądziku, wyprysków, piodermii.

Witamina C odświeża i ujędrnia

Witamina C, inaczej kwas askorbinowy – jej pozytywne działanie na nasza skórę jest bardzo szerokie. Począwszy od tego, że współdziała w biosyntezie kolagenu oraz elastyny. Ma ogromną zdolność do neutralizacji wolnych rodników tlenowych. Pomaga leczyć trądzik, działa lekko złuszczająco i rozjaśniająco.

Kosmetyki dla cery dojrzałej i zmęczonej, które zawierają witaminę C, poprawiają jej sprężystość i jędrność. Kosmetyki z witaminą C odżywiają i odświeżają skórę, poprawiają i wyrównują jej koloryt. Szampony i odżywki z jej dodatkiem chronią włosy przed szybkim przetłuszczaniem się.

Najlepsze efekty w pielęgnacji skóry przynoszą kosmetyki, w których witamina C występuje w stężeniu 15 proc. Wadą witaminy C jest jej duża niestabilność i wrażliwość na światło i tlen. Dlatego kosmetyki, w których się ona znajduje, powinny być szczelnie zamykane i przechowywane w ciemnym miejscu.

Pozostałe witaminy używane w kosmetykach