PoradyUroda

Jakich substancji unikać w kosmetykach?

Wybór kosmetyków, które oferuje nam świat kosmetyczny, jest ogromny. Niestety, jesteśmy jeszcze dość mało uświadomionym społeczeństwem w kwestii odpowiedniego ich wyboru. Nie mamy świadomości, że składniki, które są w nich zawarte, co prawda na krótki okres czasu nam pomagają, jednak na dłuższy mogą podrażniać naszą skórę, a nawet doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Może mieć to zgubne skutki dla naszego organizmu. Zaczynając od wyprysków, poprzez przewlekłe stany trądzikowe, łupież, łuszczenie się skóry małżowiny usznej, do wypadania włosów włącznie. Niestety niektóre składnik mogą nawet prowadzić do chorób skórnych i nie tylko.

Skóra – zwierciadło naszego organizmu

Można powiedzieć, że skóra człowieka jest jak gdyby fotografią naszego organizmu. Często zdarza się, że przy wyborze kosmetyków kierujemy się ceną, nie zwracając uwagi na składniki, które są w nim zawarte i  wypisane przeważnie z tyłu produktu. Czasami jednak warto przeczytać skład, aby unikać substancji, które są szkodliwe dla naszego organizmu.

Pamiętajmy, że kolejność wypisanych składników nie jest przypadkowa. Im wyższa pozycja substancji w opisie produktu, to zawartość procentowa w danym produkcie jest wyższa. Dlatego wybierając produkty starajmy się wybierać je bez dodatków chemicznych.

Lista groźnych substancji, których należy unikać w kosmetykach

Cyclopentasiloxane

Należy do gatunku silikonów cyklicznych. Bardzo często można spotkać je w kremach. Ułatwiają wchłanianie i rozprowadzanie na skórze, dzięki czemu skóra jest idealnie gładka. Jednak działanie to jest dobre i korzystne tylko na krótki czas. Naturalnym zamiennikiem może być stosowanie masła shea, które często znajdziesz w kosmetykach naturalnych. Pomaga poprawić krążenie w skórze, co prowadzi do zmniejszenia obrzęków i wzmocnionej.

Parabeny

Stosowane są w kosmetykach od lat 40. ubiegłego wieku. Są to substancje konserwujące, które mają za zadanie przedłużyć ważność używanych przez Ciebie kosmetyków. Niestety ich skład chemiczny może być przyczyną podrażnień skóry i uczuleń. To, co powinno Tobie najbardziej dać do myślenia przez zakupem produktu z tymi substancjami, to fakt, że mogą mieć działanie rakotwórcze.

Sodium Dodecyl Sulfate

W szamponach należy wystrzegać się tych substancji. Pierwsze wrażenie to piękne i lśniące włosy, a na dłuższą metę suche i osłabione. Lepiej używać szamponów, które zawierają naturalne oleje bogate w składniki odżywcze

DIOKSAN (pochodna glikolu etylenowego)

Jest to substancja pełniąca funkcje rozpuszczalnika dla wielu innych składników w kosmetykach. Łatwo przenika przez nabłonki i skórę do krwi. Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, wywołuje stan zapalny i przesuszenie skóry. Przy dłuższym stosowaniu powoduje świąd i dermatozę.

Sodium Lauryl Sulfate – SLS, Sodium Laureth Sulfate – SLES

Są to syntetyczne detergenty które są dziś powszechnie używane, natomiast skórze nie są w ogóle potrzebne. Znajdziemy je w większości produktów do mycia, które się pienią: w żelach pod prysznic, do mycia twarzy, w szamponach, płynach do kąpieli, do higieny intymnej, a nawet w pastach do zębów i mydłach. Ich zadaniem jest usunięcie tłuszczu i wytworzenie piany.

Skutkami ubocznymi są: przesuszona i podrażniona skóra, zaburzenia w wydzielaniu łoju i potu, świąd i wypryski, powstawanie plam, guzków zapalnych i cyst ropnych (w tym także prosaków). Szczególnie szkodliwie działają na skórę dzieci, niemowląt oraz na skórę w okolicach narządów płciowych u dzieci i dorosłych. Niestety bardzo często możemy te substancje spotkać w produktach dla dzieci znanych marek kosmetycznych.

PETROLATUM, MINERAL OIL, PARAFFIN OIL (wazelina, oleje mineralne, olej parafinowy)

Są produktami destylacji ropy naftowej. Parafiny stanowią powszechnie używany wypełniacz zwiększający objętość szamponu. Mogą jednak przyspieszać starzenie się skóry, ponieważ utrudniają pozbywanie się szkodliwych produktów metabolizmu (toksyn). Mogą także przyczyniać się do rozwoju lub zwiększenia objawów trądziku. Są powszechnie używane do produkcji kosmetyków, ponieważ są tanie i trwałe.

Substancje te zatykają pory, absorbują kurz i bakterie. Hamują wymianę gazową i metaboliczną w skórze. Uniemożliwiają swobodne wypływanie łoju na powierzchnię skóry.

Zapachy syntetyczne (Fragrances)

Obecne nie tylko w szamponach, ale prawie w każdym rodzaju kosmetyków od mydła po pachnidła. Zawierają do 4000 różnych związków chemicznych, które mogą podrażniać układ oddechowy, przenikać przez skórę do krwi a z nią do wątroby, serca, płuc, kości, komórek. Mogą wywoływać alergie, egzemy, podrażnienie spojówek i śluzówek.

Propylene Glycol, Glikol propylenowy, PG, Xylene Glycol

Stosowane w wielu kosmetykach jako rozpuszczalnik. Działają rakotwórczo. Silnie toksyczny w razie spożycia (uszkadza wątrobę, układ nerwowy i nerki). Resorbują się ze skóry do krwi i limfy. Uszkadzają nabłonki, tkankę łączną i mięśniową. Zastosowane na skórę wysuszają naskórek, ale równocześnie podrażniają gruczoły łojowe i apokrynowe wywołując stan zapalny i wysięki wokół gruczołów. Uszkadzają powłoczki włosów. Wywołują podrażnienie naskórka i skóry właściwej, świąd i kontaktowe (alergiczne) zapalenie skóry.

Łój i złuszczone keratynocyty z glikolami tworzą substancję zatykająca ujścia gruczołów. W pachwinach i wokół narządów płciowych powodują wypryski drobnopęcherzykowe przechodzące potem w strupki i rozpadliny. Kosmetyki zawierające glikol propylenowy w razie dostania się do oczu powodują zapalenie gałki ocznej i spojówek, co objawia się łzawieniem, pieczeniem, świądem i opuchnięciem powiek. Uszkadzają strukturę lipidowo-proteinową błon komórkowych. Wdychane podczas używania aerozoli z kosmetykami uszkadzają nabłonki układu oddechowego i powodują kaszel oraz nieżyt. Uszkadzają komórki krwi i szpik kostny. W neuronach i w mięśniach zaburzają procesy przewodzenia podniet i proces skurczu. Nie stosować w czasie laktacji i ciąży.

Sorbolene

Ułatwia zemulgowanie zawiesin. Zatyka pory w skórze, zaburza czynności gruczołów potowych i łojowych. Wywołuje wyprysk na skórze.

Talk

Badania prowadzone od 20 lat dowodzą, że talk posiada właściwości fizykochemiczne odpowiedzialne za powstawanie nowotworu. Ponadto talk, zmieszany z łojem, potem i kosmetykami tworzy izolującą mazistą substancję zaburzającą oddychanie i czynności wydzielnicze skóry. Może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych oraz ropnych gruczołów apokrynowych i łojowych.

Ammonium Chloride

W przemyśle używany do produkcji baterii, ale świetnie sprawdza się również w produkcji szamponów. W większej ilości przyczynia się do problemów ze skórą, łupieżu, alergii. Jego spożycie – nawet przypadkowe – wywołuje natychmiastowe mdłości, zawroty głowy, torsje etc.

Triclosan

Antyseptyk w kosmetykach. Długotrwale stosowany powoduje nowotwory skóry i błon śluzowych.

Coco-betaine

Syntetyczny detergent. Wywołuje wysypkę drobnopęcherzykową na skórze, zwłaszcza w pachwinach i wokół nosa oraz jamy ustnej.

1,4-dioxane Dioksan (C4H8O2), pochodna glikolu etylenowego

Substancja pełniąca funkcje rozpuszczalnika dla wielu innych składników w kosmetykach. Łatwo przenika przez nabłonki i skórę do krwi wywołując działanie ogólne. Działa drażniąco na skórę i błony śluzowe, wywołuje stan zapalny i przesuszenie tkanki. Uszkadza strukturę lipidowo-białkową błon komórkowych, niszczy surfaktant pęcherzyków płucnych. Wykazuje wysokie powinowactwo do układu nerwowego, płuc, serca, wątroby i nerek. Powoduje niewydolność tych organów i martwicę (marskość). Przenika do mleka matki i do płodu w razie ciąży. Działa embriotoksycznie i teratogennie, rakotwórczo i oftalmotoksycznie (uszkadza narząd wzroku). Przy dłuższym stosowaniu na skórę powoduje świąd i dermatozę.

Na zakupy!

Jeśli zależy Ci na ładnej i zdrowej skórze oraz dobrym zdrowiu, sprawdzaj koniecznie skład każdego kosmetyku zanim zdecydujesz się na jego zakup. Sięgaj po te zawierające ich jak najmniej lub po o wiele bezpieczniejsze BIO kosmetyki. Wybierając kosmetyki takich firm jak Akuna, NaturDay czy PHLOV masz całkowitą pewność, że są one w 100% naturalne i bezpieczne dla Twojej skóry.